Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Balada piánová

16. 03. 2023 23:20:28
Každý ráno na piáno hraje Jack... Já ne, nehraju ani v poledne, ani večer, nikdy jsem se to pořádně nenaučila.

Když mi bylo osm, „dali“ mě rodiče na klavír. Nebavilo mě to, nešlo mi to. Koupili mi „Školu hry pro začátečníky“ a zánovní klavír, nechali ho naladit ladičem pian, co nebyl pijan, ale opravdový ladič, který dobře slyšel, ale špatně viděl, což nevadilo, černé a bílé klávesy odlišil podle sluchu.

Se svěšenou hlavou jsem chodila k paní učitelce Marešové do hudebky. Málokdy mě pochválila, nebylo zač. Raději bych běhala venku nebo si hrála s mrkací panenkou. Nástroj zabíral kus obýváku a bylo to k ničemu. Ničilo mě to domácí cvičení... Pravou rukou jsem leccos podle sluchu zabrnkala správně, nemám hudební hluch, ale přidat tam levou, která hraje něco úplně jiného, to pro mě bylo náročné. Vrcholem mého (ne)umění byla magnetofonová páska, kterou tatínek s láskou nadepsal „Hraje naše Olinka“. Skladba se jmenovala „Na traktoru“. Ano, buch, buch do kláves, těžkou rukou, jakoby ty těžké traktory oraly ty znárodněné celiny. Nevím, kde páska skončila, už ji ale stejně není na čem přehrát. Nahrávka se zřejmě při stěhování někam ztratila. Piáno rodiče prodali.

V osmé třídě se ukázalo, že za platného režimu neuplatním své výtvarné nadání, bez „známostí“ se na výtvarnou školu ani na aranžérku nedostanu. Kam tedy se mnou? Mám vyznamenání. Tak co na tu pedagogickou školu? Od deseti let vozím kočárky s miminky, hlídám sousedům děti, leccos umím nakreslit, ráda a čistě zpívám. Cvičení mi nejde, ale dám se do toho, chodím třikrát týdně do sokolovny, cvičím a cvičím, připravuji si sestavu s hudbou, zvládnu to. Piáno už nemám, tak chodím ke známým a nacvičuju „Ovčáky čtveráky“. Na dřevěnou zobcovou flétnu nadřu na zkoušky „Běžela ovečka, hore do kopečka“ na čtyřech tónech. Talentovky udělám. Písemné zkoušky také. Ale v Berouně mě nevzali, tak zkouším na odvolání Prahu. Vyšlo to a je to vlastně výhra, mohu jezdit do školy denně autobusem, nemusím být na internátu. Škola mi jde, baví mě biologie dítěte, zdravověda, psychologie, kromě dějin i pedagogika, chodím do sboru k profesorovi Ladislavu Danielovi. Jen to piáno nic moc, ale hraju s chutí. Kupuje se tedy úplně nové krásné světlé lesklé pianino. Za peníze od babičky a dědy „do výbavy“. Do výtahu se nevešlo, stěhováci otloukli schody, rodiče museli zaplatit opravu. Jen ať naše Olinka hraje...

Za dva roky jsem ale rodičům zahrála na nervy, když se provalilo, že jsem v 18 letech těhotná, rok před maturitou. Potřebujeme výbavičku, kočárek, lahvičky, dudlíčky... Nástroj se zase stěhuje z pátého patra, prodali jsme ho na inzerát.

Moje sestra pak také studuje na paní učitelku do školky, učí se ale hrát na housličky, už žádné těžké hudební nástroje! Jen lehké strunné v přenosném pouzdérku. Ano, vrzy vrz, také ji to moc nebaví, ale hlas má jako zvon, rovněž zpívá ve sboru.

Hudební talent po ní zdědila dcera. Od pěti let zpívá ve světově proslulém pěveckém souboru, podívá se po Evropě, do Afriky i do Asie. Učí se hrát na klávesy, maminka s tatínkem jí kupují krásné nové lesklé pianino. Zpívá, zakládá kvintet, studuje HV a sólový zpěv na pedagogické fakultě. Pak už moc nehraje, piáno osiří, jen z něj otírají prach a chodí po něm kocour Matyáš. Moje neteř se vdá, pak se odstěhuje, porodí holčičku. Ta u babičky ráda ťuká do kláves. Má dlouhé prstíky, tak třeba za pár let ona....

Mě dostihlo piáno ještě potřetí v životě, když jsem studovala (distančně) pedagogickou fakultu. Flétnu jsem zvládala, ale zkouška ze hry na hudební nástroj byla náročná. Půl roku jsem si platila hodiny u paní učitelky z hudební školy. Pianino jsem neměla, musely stačit elektrické klávesy. Zase jsem se naučila předepsaný počet písniček a dost.

A pak ještě jednou. Doufám, že už naposledy opakuji dětské písně v dur i moll při doplňujícím studiu pět let před důchodovým věkem. S piánem moc nekamarádím, dětem hraju jednoduchý doprovod a velmi ráda s nimi zpívám.

Tahle je má oblíbená:

„Máme v domě krám, je v ulici sám, a v tom krámě od rána za výlohou na třech nohou stojí piána, pá parapapa...

Kocour Max tam rád chodí v noci hrát, dobrou noc dá kotěti, vyleze si na klávesy, hraje zpaměti, pá parapapa ...

Autor: Olga Medová | čtvrtek 16.3.2023 23:20 | karma článku: 12.21 | přečteno: 181x

Další články blogera

Olga Medová

Pra

Jak se žije současné generaci babiček a dědečků? Jejich děti většinou narození svých potomků odkládaly...

11.3.2023 v 10:06 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 448 | Diskuse

Olga Medová

Fredy, Bart a Harvey

Kamarádka se vždycky bála psů, no, bála, měla z nich prostě respekt, v dětství neměli doma žádné zvířátko, ani rybičky. Před lety ale dostala k narozeninám chlupatý dárek.

5.3.2023 v 20:26 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 202 | Diskuse

Olga Medová

Hádanka II

Narodil se v padesátých letech minulého století a soudruzi z “en dé er” tenkrát neudělali chybu. Je z reaktoplastu, zesíťovaného polymeru, umělé hmoty s výbornými termickými vlastnostmi.

24.2.2023 v 21:58 | Karma článku: 19.41 | Přečteno: 410 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 142 | Diskuse

Šárka Razýmová

Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.

21.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 22.44 | Přečteno: 1626 | Diskuse

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 37.73 | Přečteno: 4351 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 3490 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 533 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 19.68 Průměrná čtenost 589

Mám ráda kočky, plavání a dlouhé pěší procházky, dobrou kávu a suchá červená vína z Moravy i od Mělníka.

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...